Mora IK kan nu stolt meddela att hamburgerkedjan Max går in som ny sponsor. Avtalet sträcker sig över säsongen 2016/17, men ambitionen från bägge parter är ett långt samarbete de kommande åren.
Max grundades 1968 av Curt Bergfors i Gällivare. Sedan dess har kedjan vuxit och finns idag på flera platser i världen. I Sverige har man hela 105 restauranger, men aldrig tidigare i Mora – tills nu. Den 14 september, samma dag som Mora IK tar emot Karlskoga i säsongens första match, så öppnar Max sin första restaurang i Mora. Den nya restaurangen är belägen i Noret och hela Mora är inbjudet till öppningsceremonin klockan 10:00.
– Nu öppnar vi äntligen i Mora och vi vill vara en så naturlig del av staden som möjligt, säger Christoffer Bergfors, Sverigechef Max Hamburgare. Att vi nu inleder samarbete med stadens stolthet Mora IK känns därför jättekul!
På fredag den 16 september kl 16.00-18.00 kan alla fans till Mora IK och Max Hamburgare komma till den nya restaurangen och utmana Moraspelarna i bordshockey. Fina priser utlovas till vinnarna.